Історія заповідника

Кам`янський державний історико-культурний заповідник об’єднує комплекс пам’яток історії та природи м.Кам’янка. Музеї та принади заповідника є гордістю всього Кам’янського краю.

Заповідник  є науково-дослідним та культурно-освітнім закладом, який вивчає та популяризує історико-культурні та природні пам`ятки, забезпечує їх охорону та раціональне використання і проводить роботу по таких напрямках: науково-дослідна, науково-освітня та експозиційно-виставкова робота, облік та збереження музейних фондів, облік і охорона нерухомих пам`яток, господарча діяльність.

Історико-культурний заповідник створений на базі Кам`янського літературно-меморіального музею О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1995 р. № 541 та згідно з розпорядженням голови Черкаської облдержадміністрації від 28.09.95 № 54 з метою збереження комплексу пам`яток історії культури та природи м. Кам`янки.

Площа заповідника – 10,1 га.
До складу заповідника входять:
3  музеї: літературно-меморіальний музей О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського,    історичний музей та  картинна галерея.
4 пам’ятки національного значення: флігель садиби Давидових (Зелений будиночок), в якому розташований літературно-меморіальний музей О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського; водяний млин, побудований на початку 1825 року – унікальна пам’ятка архітектури  господарського призначення;  парк (нині – імені Декабристів), закладений в кінці ХVІІІ ст.; грот – архітектурна пам’ятка у парку, побудована наприкінці ХVІІІ ст.
2  пам`ятки історії:   будинок сестри П.І.Чайковського  та могила Марії Давидової.
5 пам`яток мистецтва – пам`ятники декабристам, О.С.Пушкіну, П.І.Чайковському, стела Декабристів і пам`ятний знак при в`їзді в Кам`янку.
2  пам`ятки природи – Тясминський каньйон і скеля Пушкіна.
Щороку музеї та пам’ятки Кам’янського заповідника відвідують понад як 30 тисяч чоловік.