Історичний музей Кам’янського державного історико-культурного заповідника

Історичний музей Кам’янського державного історико-культурного заповідника розташований в одному із будинків колишнього маєтку родини Давидових – «будинку управляючого», що є пам’яткою архітектури середини ХІХ ст. Саме в цьому будинку, гостюючи у своєї сестри Олександри Іллівни Давидової жив всесвітньо відомий композитор Петро Ілліч Чайковський, який приїжджав до Кам`янки впродовж 28 років.

Цей будинок, що був побудований у 60-х роках ХІХ ст., має багату історію. Після Лютневої революції 1917 року тут розміщувалась Надзвичайна комісія Чигиринського повіту. Неподалік від будинку зберігся один із підвалів, де чекісти тимчасово утримували ув’язнених і навіть здійснювали розстріли. Пізніше в колишньому будинку родини Давидових розташувалась поліклініка й лікарня, а з 60-х років була відкрита Кам’янська дитяча музична школа ім. П.І. Чайковського. У 1995 році у будинку було відкрито Кам’янський районний історичний музей, який з 1 січня 1996 року увійшов до складу Кам’янського державного історико-культурного заповідника.

Історичний музей має 8 експозиційних залів: меморіальна кімната П.І.Чайковського; зал стародавньої історії; зал Визвольних змагань 1917-1923 років, де представлена й експозиція, що розповідає про колективізацію й індустріалізацію та Голодомор 1932-1933 років у нашому краї; зал етнографії; зал розвитку культури й освіти початку ХХ ст. та міщанського побуту; зал Другої світової війни. В приміщенні історичного музею діє картинна галерея, що складається з двох залів: постійної експозиції, де представлені роботи місцевих художників, а також виставкового залу.

В експозиції історичного музею представлено більше 3000 експонатів, які розповідають про історію нашого краю з періоду Палеоліту (30 – 50 тис. років тому) до сьогодення.