Експонат місяця: книга Григорія Павловича Білоуса “Рудоман”

thumbnail

У фондах Кам’янського державного історико-культурного заповідника зберігається книга Григорія Павловича Білоуса “ Рудоман”, яку визначено експонатом місяця.
Літературне обдарування Григорія Павловича Білоуса щедре й багатогранне. Він – талановитий митець: поет, прозаїк, журналіст. Народився Григорій Павлович 22 листопада 1939 року в селі Курмани Недригайлівського району Сумської області в багатодітній селянській родині. Література припала до душі Білоуса ще з дитинства. Він багато читав, прослуховував радіопередачі, особливо цікавився радіовиставами. По закінченню школи у 1957 році вступив до Київського геологорозвідувального технікуму. Згодом він почав писати твори. Перший вірш був надрукований у газеті “Зірка” (1953 р.), потім з’явилися поетичні твори у газеті “Закарпатська правда”, альманасі “Вітрила”, журналах “Перець”, “Ранок”, “ Україна ”.

Переїхавши до Черкас, Григорій Павлович працював заступником головного редактора Черкаської районної газети, а з 1975-го – літературним працівником відділу культури обласної газети “Черкаська правда”. Згодом здобув вищу освіту, заочно закінчивши факультет журналістики (1981 р.), став професійним журналістом.

Міжнародне визнання письменникові приніс великий прозовий твір “ Вогонь у камені ”, який у 1996 році відзначено Міжнародною українською премією імені Григорія Сковороди. Г.П.Білоус працював власним кореспондентом на українському телебаченні. У творчому доробку Григорія Павловича близько десятка художньо-публіцистичних фільмів про діячів національної культури. Його багатий фотоархів зберігає світлини численних учасників літературно-мистецьких свят, що відбувалися на Черкащині, гостей Шевченкового краю, письменників-земляків.

Григорій Павлович був чудовим наставником, плекав молоді таланти. Як голова обласної письменницької організації (1999 – 2010 рр.) і член приймальної комісії Національної спілки письменників України допомагав розквітнути новим талантам. Г. П. Білоус був невтомним редактором часопису “Холодний Яр”, на сторінках якого друкувалися твори письменників Черкащини.Він був умілим перекладачем з угорської, польської, молдавської, білоруської мов. Створював літературні композиції для дітей молодшого шкільного віку. Залишив по собі прекрасну спадщину. Пішов з життя письменник, перекладач, заслужений працівник культури України Григорій Білоус 28 грудня 2011 року. Похований у місті Черкаси на центральній алеї міського цвинтаря.

Книга прози “Рудоман” побачила світ у 1992 році, до якої увійшли роман “Гони золотого зайця , повість “ Світло в твоєму вікні ”, та оповіданні “ Гостини”, майже 20 років чекала на зустріч із читачами. У романі “Гони золотого зайця ” розгортається широка картина життя довоєнного українського села Кринички на Слобожанщині, села з давньою козацькою історією. Роман різноплановий з великою кількістю дійових осіб, що одначе, не розпорошуються в сприйнятті читачем, бо виписані автором рельєфно, зримо, вони – живі, самобутні люди, а тому й запам’ятовуються. Білоусу було притаманне добре знання психології сільської людини, її життя, способу мислення, щоденних турбот, уміння відтворити найдрібніші, але характерні деталі побуту. Повість “ Світло в твоєму вікні ” – щира лірична сповідь автора про його любов до всього живого, до правди. Закінчується книга гумористичним оповіданням “ Гостини ”.