Проведено лекційне заняття про історію цукроваріння

thumbnail

В цьому році минає 180 років з дня побудови цукрового заводу у Кам’янці (1844). На жаль, його доля плачевно завершилась у 2011-му, коли заклад припинив свою діяльність і був розібраний на частини. Але кам’янчани ще добре пам’ятають часи його функціонування, який в цілому склав десятки років. Саме до цієї дати представник Кам’янського заповідника Олександр Мушта провів заняття про історію цукрової галузі в цілому в світі та Україні. Слухачами заходу стали учні 4-А класу Кам’янської ЗЗОШ № 2.

Вперше цукор, з тростини звісно, почали виготовляти на острові Нова Гвінея ще понад 8000 років тому. Далі це виробництво поширилось на Індію, Китаю, Філіпіни. Цукор також активно виробляли і впроваджували у вжиток арабські країни. Європейці познайомились з цим ласим продуктом після епохи Хрестових походів ХІ-ХІІІ ст. Однак через холодний клімат вирощувати тростину на євроконтинеті було майже неможливо, тому він лише завозився зі Сходу та був дуже дорогим. Лише у XV ст. вдалось виростити та впровадити виробництво цукру на о.Мадейра (біля Португалії). Однак кількості його все одно бракувало.

І лише після епохи великих географічних відкриттів усе кардинально змінилось. З появою численних португальських, іспанських та англійських колоній в Америці та насадження тут плантаційного господарства цукру стало вдосталь. Теплий клімат південного узбережжя дозволяв масово вирощувати тут тростину та виробляти відповідну продукцію.

В ХІХ ст., через Наполеонівські війни, зростання попиту, набула великої практичної популярності винайдена ще у середині XVIII ст. концепція виробництва цукру з буряка. Ця технологія, через особливості клімату стала популярною і в Україні. З часом, у кінці ХІХ ст. на всю імперію (росіянську) в Україні зосередилось 70-80 % виробництва цукру. Найбільші ж підприємці цукрової галузі – Терещенки, Семиренки, Харитоненки, Яхненки – стали видатними меценатами культурної, політичної, соціальної сфери, завдяки яким стали можливі важливі соціально-політичні процеси в країні, що стало одним із поштовхів до Української революції та державотворчих подій 1917-1921 рр.

Власне про це і йшлось під час заняття. Також О.Мушта корокто розповів і про історію Кам’янського заводу. Він був побудований у 1844 р. за сприяння О.Бобринського, який до цього заснував десятки подібних підприємств на Смілянщині. Спочатку в Кам’янці була невелика примітивна цукроварня, але з часом вона еволюціонувала в досить потужне підприємство з великими прибутками. Це дозволило місцевим власникам Давидовим розплатитись з численними боргами та заможно жити в подальшому. Вже з 1920 р. завод експропріювали комуністи й в такому статусі державної власності проіснував аж до поч. 2000-х рр.

Надіємось, що Кам’янський цукровий завод матиме продовження своєї історії і ми будемо про нього говорити не у минулому, а у теперішньому часі.